DMS 2010 Technical Program

Date\Time
07:30am
|
08:10am
08:10am
|
09:00am
09:00am
|
09:20am
09:20am
|
10:35am
10:35am
|
10:45am
10:45am
|
12:00pm
12:00pm
|
01:00pm
01:00pm
|
03:00pm
03:00pm
|
03:20pm
03:20pm
|
04:35pm
04:35pm
|
04:45pm
04:45pm
|
05:45pm
06:00pm
|
06:40pm
07:00pm
|
09:00pm
October
14
Thursday
Registration
Welcome
and
Keynote I
Coffee
Break
Content distribution
Coffee
Break
Software understanding and reuse
Lunch
Break
Slow Intelligence Systems & Panel
Coffee
Break
Emergency Management and Security
Coffee
Break
Digital Home and HealthCare
DMS Program Committee Meeting
Reception
Dinner
Visual computing for expert communities
Geovisualization
Formal theory of Visual Languages
Visual Interfaces and Environments
Intro to SBIR programs
       
October
15
Friday
Registration
Keynote II
Networking and reconfiguration
Media Distribution and e-commerce
Sketch Computing

Board trolley at 2:45pm.
At 3:00 pm trolley departs for KSI ART gallery,
Baha'i House of Worship and arrives Navy Pier at 6pm.
6:30pm - 8:30pm Cruise and Banquet.

Eclipse & Jazz Technologies for e-Learning
Learning Objects
e-Learning
       
October
16
Saturday
Registration
Architectures for communities and management
Multimedia Analysis and Processing
Media, metadata and semantics
Closing Ceremony: DMS/VLC/DET Best papers awards
e-Learning and e-Collaboration
e-Learning and e-Collaboration (continued)
User Interface


 
DMS Sessions
 
DET Sessions
 
VLC Sessions

Technical Program


Pre-Registration 7:00pm - 9:00pm October 13 Wednesday





7:30am - 8:10am October 14 Thursday


Registration


8:10am - 8:20am October 14 Thursday

Welcome Welcome Note Shi-Kuo Chang, Augusto Celentano, Atsuo Yoshitaka, Paolo Nesi, Kia Ng

8:20am - 9:00am October 14 Thursday

Keynote I (Chair: Paolo Nesi) Challenges in a New Data Explosion Environment David Hung-Chang Du

9:20am - 10:35am October 14 Thursday

Content distribution
(Chair: Paolo Nesi)


A Global Data Source for Temporal Web Mining (S)*
Mireille Samia

Metrics for best practice networks analysis (S)
Pierfrancesco Bellini, Daniele Cenni, Alice Fuzier, Paolo Nesi, Gianni Pantaleo, Michela Paolucci

Software Architecture for Web-based Project Management System (S)*
Antonio Marcos Neves Esteca, Rogéria Cristiane Gratão de Souza, Adriana Barbosa Santos


10:45am - 12:00pm October 14 Thursday

Software understanding and reuse
(Chair: André Luiz Peron Martins Lanna)

Software Clustering Using Drools Tool (S)*
Nenad Rogulja, Branko Milosavljević, Zora Konjović

A model proposal for program comprehension *
Francesca Arcelli, Marco Zanoni, Riccardo Porrini, Mattia Vivanti

Software Process Reuse Based on Knowledge and Process Components (S)
André Luiz Peron Martins Lanna, Carlos Alberto Marques Pietrobon

Visual computing for expert communities
(Chair: Giuseppe Santucci)

Visualizing the Commonalities Between Hierarchically Structured Data Queries
Chad Jones, Ryan Armstrong, Kwan-Liu Ma

Towards Security-aware Program Visualization for Analyzing In-lined Reference Monitors (S)
Aditi Patwardhan, Kevin W. Hamlen, and Kendra Cooper

1:00pm - 3:00pm October 14 Thursday

Slow Intelligence Systems & Panel
(Chair: Shi-Kuo Chang)

Ontological Filters for Slow Intelligence Systems
Shi-Kuo Chang, Emilio Zegarra, Chia-Chun Shih, Ting-Chun Peng, Francesco Colace and Massimo De Santo

Modeling Human Intelligence as A Slow Intelligence System
Tiansi Dong

SINMS: A Slow Intelligence Network Manager based on SNMP Protocol
Francesco Colace, Shi-Kuo Chang and Massimo De Santo

Building Topic/Trend Detection System based on Slow Intelligence (S) *
Chia-Chun Shih, Ting-Chun Peng

Panel Discussion

Geovisualization
(Co-Chairs: Marco Romano and Monica Sebillo)

Immersive Gesture-based Interface for Effective 3D Geographic Data Manipulation (S)
Andrea F. Abate, Vincenzo Del Fatto, Michele Nappi, Stefano Ricciardi, Genoveffa Tortora

Augmented Map navigation through Customizable Mobile Interfaces
D. De Chiara, L. Paolino, M. Romano, M. Sebillo, G. Tortora, G. Vitiello

A design methodology for the development of GIS applications
Rosanna Cassino, Monica Sebillo, Maurizio Tucci
Formal theory of Visual Languages
(Co-Chairs: Marco Romano and Monica Sebillo)

Visual Spatio-Temporal Programming with a 3D Region Connection Calculus (S)
Julia Albath, Jennifer L. Leopold, Chaman L. Sabharwal

On the Relative Expressiveness of Second-Order Spider Diagrams and Regular Expressions (S)
Peter Chapman and Gem Stapleton

3:20pm - 4:35pm October 14 Thursday

Emergency Management and Security
(Co-Chairs: Erland Jungert and Niklas Hallberg)

A Generic Architecture for Surveillance Systems
Erland Jungert, Christina Grönwall, Niklas Hallberg, Birgitta Kylesten, Fredrik Lantz, Lars Eriksson

Privacy Enforcement by Identity Management in Smart Surveillance Systems (S)
H. Vagts, E. Krempel and J. Beyerer
Visual Interfaces and Environments
(Co-Chairs: Fabio Pittarello and Kendra Cooper)

Image Annotation System Using Visual and Textual Features
Swapnil Barai and Alfonso F. Cardenas

Reverse Engineering Visual Design Models from Code: What are the Issues? (S)
Kendra M.L. Cooper, Jeffrey Koch

CAVEMANDER: Creating 3-D Command-and-Control Scenarios for the CAVE Automatic Virtual Environment (S)
Muhanna Muhanna, Sermsak Buntha, Sohei Okamoto, Michael J. McMahon, Jr., Sergiu Dascalu, Frederick C. Harris, Jr.


4:45pm - 5:45pm October 14 Thursday

Digital Home and HealthCare
(Co-Chairs: Yen-Chieh Huang)

RFID Applications in Hospitals – A Case Study for Emergency Department
Yen-Chieh Huang, Chih-Ping Chu, Yu-Shih Lin, Chia-Hao Kuo

A Technical Model Using Genetic Algorithm For the Cosmetic Tourism Business
Chi-Lu Yang, Yen-Chieh Huang, Yeim-Kuan Chang, Chih-Ping Chu

Introduction to SBIR (Small Business Innovative Research) programs (Presented by: Anthony Rhem)




6:00pm - 6:40pm October 14 Thursday



DMS Program Committee Meeting (Paolo Nesi & Kia Ng)



7:00pm - 9:00pm October 14 Thursday


Reception Dinner

 


7:30am - 8:10am October 15 Friday


Registration


8:10am - 9:00am October 15 Friday

Keynote II (Chair: Kia Ng) From Computing to Informatics Yi Deng

9:20am - 10:35am October 15 Friday

Networking and reconfiguration
(Chair: Massimo De Santo)

Remote Query Processing in Wireless Sensor Networks using Coordinated Mobile Objects
Juzheng Li and Sol M. Shatz

Congestion Optimization in Data Networks
Doraid Dalalah

SICSDA: an Adaptive Configurable Distributed Software Architecture Applied to Satellite Control Missions (S)
Adriana Cursino Thome, Mauricio G. V. Ferreira, Joao Bosco S. Cunha
Eclipse & Jazz Technologies for e-Learning
(Chair: Paolo Maresca)

Enforcing Team Cooperation: an example of Computer Supported Collaborative Learning in Software Engineering (S)
Mauro Coccoli, Paolo Maresca, and Lidia Stanganelli

The assessment of knowledge requirements in a network of goal oriented organization
G. Franco, P. Maresca, G.Nota


10:45am - 12:00pm October 15 Friday

Media Distribution and e-commerce
(Chair: Francesco Colace)

A Media Sharing Platform Built With Open Source Software
Karel Braeckman, Robbie De Sutter, Mike Matton, Tine Blomme

Electronic Payment and Online Gaming (S)
Gerald Draxler, Johannes Sametinger, Andreas Wiesauer


Learning Objects
(Co-Chairs: Teresa Roselli and Veronica Rossano)

A Model for Teaching Distributed Computing in a Distance-based Educational Environment
Petra le Roux, Alta van der Merwe, Aurona Gerber

How do archaeologists work? A multimedia digital object to learn their investigation process
C. Ardito, R. Lanzilotti

An Adaptive Test for Learning Objects: item calibration
P. Di Bitonto, M. Laterza, T. Roselli, V. Rossano

1:00pm - 3:00pm October 15 Friday

Sketch Computing
(Co-Chairs: Gennaro Costagliola and Manuel J. Fonseca)

Recognizing Sketches of Euler Diagrams Drawn with Ellipses
Aidan Delaney, Beryl Plimmer, Gem Stapleton, Peter Rodgers

Automated Clock Drawing Test through Machine Learning and Geometric Analysis (S)
Anupam Guha, Hyungsin Kim, Ellen Yi-Luen Do

Interpreting Gestures for Text Entry on Touch Screen Devices
Gennaro Costagliola, Vittorio Fuccella, Michele Di Capua

Evaluation of Paper-Pen based Sketching Interface (S)
Pankaj Rajan, Paul Taele, Tracy Hammond

Sketch-a-Doc: Using Sketches to Find Documents (S)

Manuel J. Fonseca, Daniel Goncalves

e-Learning
(Chair: Rita Francese)

Barriers to Distance Learning in Web Accessibility for Persons with Blindness and Visual Impairment
Kathleen A. Stirbens, Angela Guercio, Charles Haiber, Joseph Williams

A Novel Approach for Attention Management in E-learning Systems
Gennaro Costagliola, Mattia De Rosa, Vittorio Fuccella, Nicola Capuano, Pierluigi Ritrovato

Full Formative Assessment based on Educational Video Games (S)
Salvatore Cuomo, Vittorio Fuccella, Aniello Murano

Opencast, the Opencast Community and Opencast Matterhorn – A global community-driven project to build a management system for academic video (S)
Todd Jensen, Olaf A. Schulte

3:00pm October 15 Friday


Board trolley at 2:45 pm.
At 3:00 pm trolley departs for KSI ART gallery,
Baha'i House of Worship and arrives Navy Pier at 6:00 pm.
6:30pm - 8:30pm Cruise and Banquet.

 


7:30am - 8:10am October 16 Saturday


Registration


8:10am - 9:00am October 16 Saturday

Architectures for communities and management
(Chair: Pierfrancesco Bellini)


An Engine for Local Communities Sharing Services and Content (S)
Pierfrancesco Bellini, Daniele Cenni, Vladimiro Corsi, Paolo Nesi

THE EXPLAINER: Using the Computer to Help Collaborate in Connecting the Dots to Resolve Complex Problems (S)
Donald V Steward, Josh Knight

Verification of Security Policy of Service Oriented Systems

Antonio Maña, Gimena Pujol
e-Learning and e-Collaboration
(Chair: Kazuo Yana)

Sakai 3: the Co-evolution of Product and Community
Clay Fenlason

9:20am - 10:35am October 16 Saturday

Multimedia Analysis and Processing
(Chair: Kia Ng)

Software-Only M-JPEG Performance for Emerging Multimedia Applications (S)
Varun Kulkarni and Jonathan C.L. Liu

A 3D Curve Chain Code Representation for the Analysis of Human Motion Similarity
Francisco Torres, Edward Chow

iRock Interactive Multimedia System
Chris Ellison, Bee Ong and Kia Ng
e-Learning and e-Collaboration (continued)
(Chair: Kazuo Yana)

Towards Integration of Data Base Management System for Open-source Course Management Systems (S)
Yuki Terawaki, Yuichi Takahashi, Yuji Tokiwa, Yasushi Kodama, Kazuo Yana

3D virtual space for a quality e-Learning environment in collaborative study (S)
Yoshiyuki Hino, Kazuo Yana, Hisato Kobayashi, Kimiyoshi Hayashi, Yasushi Kodama, Billy Pham

10:45am - 12:00pm October 16 Saturday

Media, metadata and semantics
(Chair: Richard Göbel)

Towards Hybrid Index Structures for Multi-Media Search Criteria
Richard Göbel, Carsten Kropf

Common Interoperability Framework for Defense Architectures, A Web Semantic approach (S)
Abdullah S. Alghamdi, Zeeshan Siddiqui

Assessing Open Archive OAI-PMH implementations
Emanuele Bellini, Marcel Aime Deussom, Paolo Nesi

Advanced Pattern Match techniques for identifying Similar Transactions in a Database System (S)
Thangaraj Karol Stuart, Zhiwei (Tommy) Xu
User Interface
(Chair: Paolo Buono)

A Display Adaptation Model for Nomadic Users (S) *
Luis Carlos Niño-Tavera, Angela Carrillo-Ramos, Edgar Enrique Ruiz

A Hybrid Approach for Adapting Web Graphical User Interfaces to Multiple Devices using Information Retrieved from Context
Carlos E. Cirilo, Antonio F. do Prado, Wanderley L. de Souza, Luciana A. M. Zaina

Agile User Interfaces in Disaster Management
Veselina Milanova, Kay-Uwe Schmidt, Jorg Doringer, Axel Spriestersbach, Susan Thomas

Analysis of the UCD process of a web-based system
Carmelo Ardito, Paolo Buono, Maria F. Costabile

12:00am - 12:20am October 16
Saturday

Closing Ceremony
DMS/VLC/DET Best Papers Awards

Note: (S) indicates a short paper. Regular paper has twenty five minutes for presentation and short paper has twenty minutes for presentation, followed by a few minutes for Q&A. If a session needs more time for presentation and Q&A, the session chair can extend the session a few more minutes and shorten the ensuing break.